09:00 - 18:00

Hafta İçi

05394305756

Danışmanlık İçin Bizi Arayın

Uzmanlık

Verimlilik

Güven

Başarı

Image

HAKKIMIZDA

Karakaya Hukuk ve Danışmanlık, 2023 yılında Av. Hazal Karakaya tarafından kurulmuştur. İş ortaklarımız Av. Ezgi Gizem GÜLSEVİN, Av. Hatice ÖZPOLAT ve Av. Abidin Turhan BARAN ile çeşitli illerde ve çeşitli alanlarda çalışmalar yürütülmektedir. Her biri alanında yetkin kişiler olup iletişim bilgileri sayfamızda yer almaktadır. Türkiye'nin dört bir yanında işlerimizi takip ediyor ve başarılarımızı sürdürüyoruz. ...

Daha Fazla Bilgi Edinin

Çalışma Alanlarımız

Ceza Hukuku

Bilgi Alın

Aile Hukuku

Bilgi Alın

İş Hukuku

Bilgi Alın

Miras Hukuku

Bilgi Alın

İdari Hukuk

Bilgi Alın

Uluslararası Hukuk

Bilgi Alın

Ticaret Hukuku

Bilgi Alın

İcra Hukuku

Bilgi Alın

Kira Hukuku

Bilgi Alın

İş Ortaklarımız

Av. Hazal KARAKAYA

Av. Hazal KARAKAYA

Av. Ezgi Gizem GÜLSEVİN

Av. Ezgi Gizem GÜLSEVİN

Av. Hatice ÖZPOLAT

Av. Hatice ÖZPOLAT

Av. Abidin Turhan Baran

Av. Abidin Turhan Baran

Image

Sık Sorulan Sorular

Türk Hukuk Sisteminde dava ve işlerinizi takip edebilmek için avukat tutma zorunluluğunuz yoktur. Ancak eksik veya hatalı bilgiler nedeniyle pek çok hak kaybına uğramanız mümkündür. Bir avukatla takip edilmese dahi danışmanlık almanız ve buna uygun olarak işlerinizi takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır.
Avukatlık ücretlerinin belirli bir hesap yöntemi aslında yoktur. Avukat dosyanız için ayıracağı zamanı, vereceği emeği, yapacağı yol ve kırtasiye gibi masrafları düşünür ve dosyanın ağırlığına göre en uygun fiyatı belirler. Bu fiyatın belirlenmesinde, Türkiye Barolar Birliği tarafından her sene yeniden düzenlenen Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi taban ücret tarifesi olarak alınır. Bu tarifenin altında bir ücret belirlenmesi yasaktır. Aynı zamanda Baroların Tavsiye Niteliğinde Asgari Ücret Tarifeleri mevcuttur. Bulunduğunuz şehre göre bu tavsiye niteliğindeki ücret tarifesi değişkenlik gösterir. AAÜT ise her yerde aynıdır.
Hayır. Avukatlık ücreti, avukatınız ile sizin aranızda imzalanan avukatlık sözleşmesi gereğince ödenmesi gereken bir ücrettir. Kazanmanız halinde karşı tarafın dava sonunda ödediği vekalet ücreti, kanundan doğan bir ödemedir. İkisinin farklı şeyler olduğunu unutmayınız. Bazı hallerde, örneğin sözleşmeden doğan alacak davalarında, sözleşmede “uyuşmazlık hallerinde tüm dava masrafları ve avukatlık ücreti x tarafından karşılanacaktır” şeklinde bir düzenleme olur. Böyle bir düzenlemenin bulunması halinde, avukatlık ücreti yine sizin tarafınızdan ödenir ancak dava sonunda alacağınız miktara işbu bedel de eklenir.
Avukatlar sorularınıza cevap verebilmek adına yıllarca emek ve özveri harcayarak çalışır ve bilgi sahibi olur. Bir avukattan danışmanlık alıyor olmanızı o avukattan bilgi satın alıyormuşsunuz gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla evet, danışmanlık ücretlidir. Kaldı ki Türkiye Barolar Birliği Asgari Ücret Tarifesinde de danışmanlık için ücret düzenlemesi yapılmıştır. Ancak elbette ki, danışmanlık boyutuna ulaşmayan sorularınız için sizden bir ücret istemiyoruz.
Hayır. Hakim, Savcı ve Avukat arasında bir astlık üstlük ilişkisi bulunmamaktadır. Yargının 3 kolu bulunur. Karar Makamı, Hakimler tarafından temsil edilir. İddia Makamı, Savcılar tarafından temsil edilir. Savunma Makamı ise Avukatlar tarafından temsil edilir. Her üç makamın temsilcileri de Hukuk Fakültesi mezunudur. Mezun olduktan sonra kişi, tercihine göre istediği alana yönelebilir.
Bizim için iş bölünmez bir parçadır. Dolayısıyla iç hukukta yer alan tüm hukuki süreç tamamlanıncaya kadar takip ederiz. Gerekli üst mahkeme başvurularını yaparız. Ancak iç hukuk yollarının tüketilmesi neticesinde Anayasa Mahkemesine başvuru gibi olağanüstü yollar buna dahil değildir.

Son Yazılan Makaleler